Praktyka w Portugalii
data dodania: 2016-02-17 14:00:10


Portugalia zaskoczyła nas już na samym początku. Spodziewaliśmy się pięknej słonecznej pogody, a tu... nie widać nieba spod parasoli. Gorące powitanie na lotnisku i serdeczne uśmiechy portugalskich gospodarzy wynagrodziły nam wszelkie pogodowe anomalie.


Naszą szkołę reprezentuje grupa 12 uczniów z branży gastronomicznej i informatycznej, uczestnicząc w czterotygodniowych praktykach w ramach Projektu "Mobilność młodzieży - fundamentem sukcesu zawodowego". Miejscem odbywania praktyk jest Braga - jedno z najstarszych miast w Portugalii. Beneficjenci zdobywają praktyczne umiejętności pracując w restauracjach - w kuchniach i przy obsłudze gości, a technicy informatycy w firmach branżowych. Dzięki zajęciom praktycznym uczniowie poszerzają wiedzę i umiejętności określone w programach nauczania. Podczas praktyk uczniowie muszą dostosować się do funkcjonowania w nieznanym im środowisku. Wzbogacają swój zasób słownictwa angielskiego i portugalskiego. Oprócz codziennych zajęć w restauracjach i firmach informatycznych młodzież uczestniczyła w piętnastogodzinnym szkoleniu z języka portugalskiego. Nie bez znaczenia są kontakty z młodzieżą z innych krajów europejskich, nawiązywanie nowych znajomości, przełamywanie stereotypów.

Przygodę z Portugalią rozpoczęliśmy od zwiedzenia Bragi (nazywanej "portugalskim Rzymem") - religijnej stolicy Portugalii słynącej z wielu pięknych kościołów. Najsłynniejsze jest sanktuarium poza miastem - Bom Jesus, które jest miejscem pielgrzymek i zachwyca barokowymi schodami i tarasami, z których roztacza się widok na dolinę rzeki Cávado. W weekend praktyki zostały uatrakcyjnione przez zorganizowanie wycieczki do miast Vigo i Valenca, gdzie można zobaczyć ruiny twierdzy z XVIII wieku.