"Zabrano im Ojczyznę i dom rodzinny"
2015-09-18 09:45:39

17 września odbyło się spotkanie młodzieży naszej szkoły z wysokomazowieckimi Sybirakami, w związku z obchodami 76 rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Naszą szkolną uroczystość uświetniło przybycie Zarządu Koła Sybiraków w Wysokiem Mazowieckiem w osobach pani Danuty Łętowskiej, Barbary Koc, Włodzimierza Kostro, Jana Kalinowskiego i Jana Śliwowskiego. Ponadto zaszczycił nas swoją obecnością Dyrektor Gimnazjum w Wysokiem Mazowieckiem pan Jarosław Jankowski. W naszej szkolnej uroczystości wzięła także udział młodzież gimnazjum i liceum ogólnokształcącego z naszego miasta.



Krótki montaż słowno-muzyczny wprowadził gości i młodzież w tematykę deportacji Polaków w głąb ZSRR w czasie II wojny światowej. Syberia, Kazachstan, Workuta, Komi, Madagan i inne obszary Związku Radzieckiego nazywane były przez "zesłańców" ziemią przeklętą. To tam zaznali cierpienia, potwornego głodu, chorób, utraty najbliższych osób. Ci co przeżyli do tej pory zadają sobie pytanie: dlaczego?

Sybiracką tematykę przybliżyły młodzieży filmy dokumentalne nakręcone przez uczniów z klasy 2 i 3 Technikum Informatycznego (Natana Sadowskiego, Macieja Pajewskiego, Macieja Milewskiego, Kamila Gołaszewskiego, Tomasza Brzóska, Kamila Warsickiego, Damiana Komarowskiego) na podstawie wywiadów przeprowadzonych z osobami deportowanymi do ZSRR. Ponadto zaprezentowano stronę internetową poświęconą "przesiedleńcom" z powiatu wysokomazowieckiego autorstwa uczniów klasy trzeciej informatycznej (Radosława Kruszewskiego, Daniela Jańczuka, Konrada Dymińskiego, Marcina Maksimczuka). Wiersz pt. "Syberia, ziemia przeklęta" wyrecytowany przez autorkę Magdę Szczechowską wprowadził słuchaczy w nastrój zadumy i nostalgii.

W imieniu zaproszonych Sybiraków głos zabrała pani Barbara Koc, która podziękowała Dyrekcji i młodzieży za zorganizowanie spotkania i pamięć o tych, których dzieciństwo i młodość upłynęła na ?nieludzkiej ziemi?. Kwiaty wręczone Sybirakom i gromkie brawa zakończyły spotkanie.

E. Kubić
M. Felczuk




Ekopracownia WFOSIGW Białystok Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo klimatu i środowiska

Nowoczesne usługi

Orlik PNWM Projekt Edukacyjny Katyń 73 rocznica Dobra szkoła

FE Erasmus Plus Dobrze zaprojektowana szkoła eTwinning EFS