Pielgrzymka na Jasną Górę
Pielgrzymka na Jasną Górę
2014-10-31 08:19:24

Nawiązując do wieloletniej tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę, również w tym roku w dniu 24 października 2014 roku młodzież maturalna ZSZ im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem z wielką radością i ochotą wzięła udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów do Jasnogórskiej Czarnej Madonny.
Pielgrzymki maturzystów do Jasnogórskiej Pani i Królowej naszego Narodu i naszych serc, każdego roku cieszą się wielkim zainteresowaniem ze strony również ludzi młodych, którzy przybywając w to od wieków święte miejsce, pragną najbliższe miesiące wytężonej nauki i przygotowań do egzaminów maturalnych, powierzyć i zawierzyć Maryi, Matce Bożej.



Jak bardzo młodzi ludzie wierzą w opiekę i wstawiennictwo Maryi w ważnych momentach swojego życia ? a matura niewątpliwie jest takim ważnym wydarzeniem ? i jak bardzo pragną pomocy Matki Najświętszej świadczy fakt, że z powodu ogromnej liczby uczestników, każdego roku pielgrzymkę trzeba podzielić na dwie tury. Młodzież naszej szkoły pielgrzymowała na Jasną Górę w drugiej turze razem z młodzieżą dekanatów: Chorzele, Czyżew, Grajewo, Łapy, Łomża, Ostrów Mazowiecka, Różan, Szczuczyn i Wyszków.

W tym roku z naszej szkoły w pielgrzymce wzięło udział 84-ch maturzystów pod wzorową opieką swoich nauczycieli i wychowawców:

  • Wicedyrektor p. Marii Gąsowskiej
  • p. Wiesławy Krasowskiej
  • p. Ewy Ostrowskiej
  • p. Krystyny Krawcz-Piwowarczyk
  • p. Małgorzaty Rutkowskiej
  • p. Piotra Modlińskiego
  • p. Anny Grabowskiej
  • ks. Krzysztofa Górskiego.
Program pielgrzymki przedstawiał się następująco:
  • godz. 6.00 - wyjazd dwoma autokarami z Wysokiego Mazowieckiego
  • godz. 12.30 - przyjazd do Częstochowy i czas na obiad
  • godz. 14.45 - nawiedzenie kaplicy Cudownego Obrazu,
  • godz. 15.00 - katecheza o rozeznawaniu powołania
  • godz. 16.30 - Droga Krzyżowa
  • godz. 18.00 - Nabożeństwo Pokutne
  • godz. 19.00 - Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego
  • Godz. 21.00 - Apel Jasnogórski i zakończenie Pielgrzymki.


Czas podróży na pokonanie około 370 kilometrów, jakie dzielą nasze piękne miasto i ukochaną szkołę od Częstochowy minął nam bardzo szybko, a wypełniły go wspólna modlitwa różańcowa, Koronka do Bożego Miłosierdzia i pacierz katechizmowy, modlitwa Anioł Pański, przybliżenie historii Jasnej Góry, historii Cudownego Obrazu Czarnej Madonny i związanymi z Nim legendami, historii najważniejszych miejsc i zabytków klasztoru ojców Paulinów a także śpiew religijnych piosenek. To wszystko świadczyło o tym, że mieliśmy nie tylko wielki apetyt na kanapki przygotowane na podróż, które szybko zniknęły z naszych plecaków, ale mieliśmy także ogromny apetyt na modlitwę i religijne, duchowe przeżycia, których nam nie brakowało
Pierwszym niezwykłym, duchowym przeżyciem po przybyciu na Jasną Górę było samo spotkanie z Matką Bożą w Jej Jasnogórskim Obrazie. Dla wielu z nas było to pierwsze w życiu spotkanie z Matką Bożą w Kaplicy Cudownego Obrazu. Tych emocji, które wówczas czuliśmy w swoich sercach patrząc w pełne miłości i pokoju oblicze Maryi nie wzbudzą najlepsze nawet katechezy. Tam trzeba po prostu być i spojrzeć w oczy Maryi, ażeby odczuć Jej miłość.

Następnie wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyliśmy w katechezie na temat rozeznania powołania życiowego. Rozeznanie powołania życiowego, to niezwykle ważny temat, ponieważ każdy młody człowiek w wieku maturalnym stoi niejako na życiowym rozdrożu, zastanawiając się nad tym, jak dalej ułożyć sobie życie, jaką drogę wybrać, aby nie zmarnować darów, jakimi Bóg nas obdarzył i być człowiekiem szczęśliwym. Na samym początku tego punktu programu pobytu na Jasnej Górze, każda ze szkół miała za zadanie potwierdzić swój udział. Może młodzież naszej szkoły nie zaprezentowała się najliczniej, z powodu nie najliczniejszej grupy, za to zaprezentowała się najefektowniej spośród wszystkich szkół zgromadzonych w Kaplicy św. Józefa. Piękna, bogata w treści katecheza i szczere świadectwa tak pary małżeńskiej jak i kleryka WSD w Łomży dały wiele światła i wskazówek młodym ludziom na temat wyboru życiowej drogi. Szkoda tylko ? zwłaszcza w opinii dziewcząt -że zabrakło świadectwa siostry zakonnej, która zapaliłaby serca młodych dziewcząt do poświęcenia całkowicie swojego życia Panu Jezusowi.

Po katechezie młodzież wzięła udział w Drodze Krzyżowej, która miała miejsce nie jak co roku na wałach jasnogórskiego klasztoru, ale tym razem wewnątrz bazyliki. A to za przyczyną obecności na Jasnej Górze wyjątkowego krzyża. Krzyża, który święty papież Jan Paweł II w 1985 roku ofiarował młodzieży całego świata, dając początek Światowym Dniom Młodzieży. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się w Polsce w Krakowie w 2016 roku pod hasłem ?Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią?. W tym duchu przebiegały rozważania Drogi Krzyżowej, która nie tylko ukazała wszystkim sens i znaczenie zbawczego cierpienia i śmierci Jezusa, ale też uświadomiła wszystkim, że młody człowiek również dźwiga swój krzyż. Natomiast sama obecność wyjątkowego krzyża dała wszystkim odczuć pełną miłości obecność świętego Papieża, który zawsze kochał młodych ludzi i troszczył się o ich losy.

Po Drodze Krzyżowej mieliśmy wyjątkową okazję skorzystać w tym świętym miejscu z sakramentu spowiedzi, do którego przygotowaliśmy się i przez rzetelnie uczyniony wcześniej rachunek sumienia i przez głęboko przeżytą Drogę Krzyżową, która poruszyła nasze sumienia. Sama obecność na Jasnej Górze i świadomość, że jest się u stóp Matki Bożej zawsze sprzyja głębokiej refleksji nad dotychczasowym życiem i pragnieniu pojednania z Bogiem i z drugim człowiekiem.

O godzinie 19-j rozpoczęła się wspólna Eucharystia, która była dla nas prawdziwą duchową ucztą a słowa Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Bronikowskiego umocniły naszą wiarę i zachęciły nas do jej mężnego wyznawania w codziennym życiu, jej obrony i postępowania przez życie drogą świętości.

Duchowych przeżyć dopełnił Apel Jasnogórski przed obliczem Czarnej Madonny. Maryi, Matce Bożej powierzyliśmy wszystkie nasze troski, obawy i niepokoje, całą naszą przyszłość.
Po zakończonym Apelu udaliśmy się do swoich autokarów i około godziny 22.00 wyruszyliśmy w drogę do domu.
Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę była dla nas wielkim i niezapomnianym religijnym przeżyciem. Pojechaliśmy do Matki Bożej prosić Ją o pomoc w zdaniu naszych maturalnych egzaminów i rozeznaniu naszej życiowej drogi. Wróciliśmy z pogłębioną wiarą i umocnioną nadzieją w Bożą pomoc i opiekę nad nami Matki Bożej.

Z całego serca dziękujemy naszym nauczycielom i wychowawcom za przygotowanie nas do tej pielgrzymki, za poświęcony nam czas i za opiekę.




Ekopracownia WFOSIGW Białystok Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo klimatu i środowiska

Nowoczesne usługi

Orlik PNWM Projekt Edukacyjny Katyń 73 rocznica Dobra szkoła

FE Erasmus Plus Dobrze zaprojektowana szkoła eTwinning EFS