Czas na staż - większa konkurencyjność na rynku pracy.
2013-12-02 12:47:02

"Czas na staż" to zapowiedź kolejnego atrakcyjnego projektu, tym razem o charakterze ponadnarodowym, w którym będą mieli możliwość uczestniczyć uczniowie naszej szkoły. Celem tego przedsięwzięcia jest poznanie i propagowanie dualnego systemu kształcenia zawodowego, obowiązującego w wielu krajach, który polega na dużym zaangażowaniu przedsiębiorstw w praktycznym nauczaniu zawodu.



W ramach projektu wybrana grupa uczniów z kierunków technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych odbędzie staże zagraniczne i krajowe w przedsiębiorstwach branży hotelarsko-gastronomicznej. W pierwszej kolejności - w styczniu, młodzież pozna specyfikę i funkcjonowanie niemieckich obiektów hotelowych. W dalszym etapie ta sama grupa będzie ćwiczyła umiejętności zawodowe w wybranych polskich przedsiębiorstwach.

Przed rozpoczęciem stażu odbędzie się krótki kurs języka niemieckiego, założeń dualnego systemu kształcenia oraz praktycznych czynności zawodowych. Po zakończeniu staży uczestnicy otrzymają wynagrodzenie w formie kieszonkowego. Projekt ponadnarodowy "Czas na staż - regionalny program staży dla uczniów szkół zawodowych w niemieckich przedsiębiorstwach" prowadzony jest przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr. Całość finansowana jest z funduszy unijnych.

W ramach projektu w dniach 26 - 29 listopada zespół nauczycieli naszej szkoły w składzie: Pani Monika Osmólska, Pani Anna Korzątkowska i Pani Marta Pietrzak-Gagov wraz z Panem Dyrektorem na czele przebywała w Ośrodku Wspierania Rzemiosła w GÖtz w Niemczech. Podczas wizyty zapoznano wszystkich z zasadami funkcjonowania obowiązującego tam dualnego systemu kształcenia, wymaganiami niemieckich pracodawców wobec uczniów ubiegających się o staże zawodowe, programem odbywania kształcenia praktycznego oraz wymaganiami stawianymi kandydatom do pracy w hotelarstwie. Celem było również obejrzenie tamtejszych przedsiębiorstw hotelarskich min. Kongres - Hotel, Filmhotel Lili Marleen w Poczdamie, w których odbywają się staże zawodowe oraz poznanie warunków w jakich będą przebywali nasi uczniowie podczas pobytu w Niemczech. Wyjazd studyjny do Niemiec był również świetną okazją do wymiany doświadczeń z pozostałymi szkołami wytypowanymi do udziału w projekcie oraz partnerami niemieckimi w zakresie dualnego systemu kształcenia.

Kształcenie naszych uczniów uzupełnione praktykami zagranicznymi i krajowymi na pewno zwiększy ich szanse na rynku pracy. Najważniejsze jest teraz aby efektywnie wykorzystali ten czas.




Ekopracownia WFOSIGW Białystok Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo klimatu i środowiska

Nowoczesne usługi

Orlik PNWM Projekt Edukacyjny Katyń 73 rocznica Dobra szkoła

FE Erasmus Plus Dobrze zaprojektowana szkoła eTwinning EFS