Jesteś tutaj: Strona Główna

ABC Przedsiębiorczości



Człowiek przedsiębiorczy i jego rozwój zawodowy
czyli zajęcia "ABC PRZEDSIĘBIORCZOŚCI"
dla uczestników projektu
"LEPSZY START W ZAWODZIE TECHNIK HOTELARSTWA I GASTRONOMII".


Waga przedsiębiorczości nie budzi niczyich wątpliwości, dlatego naturalnym krokiem było zaproponowanie uczestnikom projektu "Lepszy start w zawodzie technik gastronomii i hotelarstwa" realizowanego w Zespole Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Wysokiem Mazowieckiem zajęć z tego zakresu. Blok stanowił wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom młodzieży. Zajęcia połączyły w sobie różne cele, począwszy od uświadomienia konieczności zachowania się w sposób przedsiębiorczy, poprzez doskonalenie u młodych ludzi umiejętności analizy zjawisk zachodzących w gospodarce, planowania i realizacji przedsięwzięć oraz poznawanie podstawowych zasad podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej Polsce, a kończąc na tworzeniu pozytywnego klimatu wokół działalności biznesowej.

Realizując zajęcia podejmowano działania mające na celu zapewnienie uczestnikom możliwości uzyskania wiedzy, umiejętności i kształtowania postaw przedsiębiorczych, warunkujących aktywne uczestnictwo w życiu gospodarczym, nastawione na pomoc w rozwijaniu u nich indywidualnych ambicji i zainteresowań prowadzeniem działalności gospodarczej oraz wspomaganie młodych ludzi w ich dążeniu do osiągnięcia sukcesu w zawodzie technik gastronomii i hotelarstwa.

Program zajęć opracowano tak aby uświadomić uczestnikom wieloaspektowość procesu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, żeby potrafili oni nie tylko założyć własną firmę ale rozumieli także podstawy jej funkcjonowania i byli świadomi konsekwencji wynikających z jej prowadzenia. Celem uatrakcyjnienia zajęć odwoływano się do wielu przykładów z branż, z których pochodzili beneficjenci projektu.

Wiele uwagi poświęcono na realizację ćwiczeń praktycznych, m. in. sporządzanie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, zawiadomienia o wyborze formy opodatkowania, dokumentów stosowanych w rozliczeniach z kontrahentami, deklaracji podatkowych, itp. Mnóstwo satysfakcji przyniosło uczestnikom przygotowywanie uproszczonego biznesplanu wybranego przedsięwzięcia.

Cele zajęć zostały osiągnięte, a wyniki uzyskane przez uczestników projektu „na wejściu’ i „na wyjściu” pokazały bardzo znaczący przyrost wiadomości i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości. W programie zajęć uwzględniono wymagania zawarte w standardach wymagań egzaminacyjnych, co lepiej przygotowało uczniów do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Bez wątpienia wyposażenie uczestników w nowe umiejętności zwiększyło ich szanse na zatrudnienie w wybranym zawodzie.

Niezwykle istotne jest, że młodzi ludzie – uczestnicy projektu zdali sobie sprawę z tego, że własną karierę zawodową warto planować już w szkole, a kluczem do osiągnięcia sukcesu może być przedsiębiorczość!

Zajęcia „ABC przedsiębiorczości” prowadziła p. Bożena Jaźwińska.









Rozwój placówki wspierany jest przez Europejski Fundusz Społeczny