Jesteś tutaj: Strona Główna

Doradztwo edukacyjno – zawodowe



Szkoła, oprócz przekazania wiedzy i ukształtowania umiejętności potrzebnych do wykonywania określonego zawodu, powinna także przygotować uczniów do wejścia na rynek pracy. Obecnie tempo przemian zachodzących w naszym kraju zmusza nas do podejmowania szybkich i trafnych decyzji, mających wpływ na dalsze życie. Trudna sytuacja na rynku pracy stawia młodych ludzi przed potrzebą przebudowy planów zawodowych i kształtowania umiejętności znalezienia miejsca pracy.

Z chwilą ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej uczniowie muszą dokonywać bardzo ważnego wyboru życiowego – co robić po zakończeniu szkoły. Przed nimi staje konieczność wyboru dalszej drogi kształcenia lub podjęcia pracy zawodowej. Podjęcie przez ucznia mądrej i trafnej decyzji dotyczącej wyboru zawodu nie jest zadaniem łatwym. Do decyzji tej należy ucznia przygotować.

Podczas zajęć związanych z orientacja zawodową uczeń powinien uzyskać wiedze o możliwych kierunkach dalszego kształcenia, o swoich możliwościach psychofizycznych, zainteresowaniach i predyspozycjach. Zwiększa to szanse na podjecie trafnych, świadomych decyzji. Istotną sprawą jest też uświadomienie uczniom, że zawód nie musi być wyborem na całe życie. Zmieniający się rynek pracy coraz częściej wymusza konieczność zmiany kwalifikacji; dobrze sobie z tym radzą osoby, które umieją i chcą się uczyć.

Oferowane zajęcia w ramach realizacji projektu Lepszy start w zawodzie technik gastronomii i hotelarstwa pomogą zwiększyć szanse zawodowe młodzieży oraz zmobilizować ją do odpowiedzialności za własną drogę zawodową oraz dalszą ścieżkę kształcenia.

Praca na zajęciach organizowana będzie w formie grupowej i indywidualnej. Indywidualne poradnictwo zapewni uczniom bezpośredni , osobisty i pełen dyskrecji kontakt z doradcą zawodowym. Usługi z zakresu indywidualnego poradnictwa przybiorą formę pojedynczych porad i konsultacji.








Rozwój placówki wspierany jest przez Europejski Fundusz Społeczny