Koło "EUROEKONOMIŚCI"

Zajęcia odbywają się wg. planu pracy koła.. Zajęcia zaczęły się od wycieczki na Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych i Gastronomii Polagra Food w Poznaniu. Członkowie Koła mieli możliwość zapoznania się z organizacją targów oraz wziąć udział w pokazach i degustacjach a także oglądać salony wystawowe. Była to pokazowa i praktyczna lekcja funkcjonowania tej formy rynku. Omówiono pozostałe tematy związane z funkcjonowaniem rynku wykorzystując poglądowe metody oraz zwracając uwagę na wdrażanie młodzieży do samodzielnego zdobywania wiedzy oraz łączenia teorii z praktyką życia gospodarczego.
euroekonomisci Następny blok programowy dotyczył przygotowania uczniów do udziału w XXII Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej na temat "Ochrona środowiska a proces gospodarowania". Udział w eliminacjach szkolnych wzięło 12 członków koła,. do eliminacji okręgowych zakwalifikowało się 6 osób. Tematyka związana z hasłem przewodnim olimpiady była omawiana na zajęciach koła. Zorganizowano w ramach zajęć warsztaty poświęcone problemom współczesnego życia gospodarczego jego przemianom, ochrony środowiska i globalizacji na podstawie lektury książki W.G. Kołodko " Wędrujący świat " którą dzięki sponsorom Olimpiady otrzymał każdy jej uczestnik. Eliminacje okręgowe odbyły się 8 stycznia 2009 roku w Wyższej szkole Ekonomicznej w Białymstoku.
Aby przybliżyć członkom Koła problematykę aktywnego uczestnictwa na rynku pracy i przygotować kreatywnego absolwenta, który będzie potrafił funkcjonować na tym rynku, być elastycznym a nawet być może podjąć działalność gospodarczą omawia się blok tematyczny związany z wejściem na rynek pracy oraz kształtowaniem kariery zawodowej. W związku z tym młodzież była na wycieczce w Powiatowym Urzędzie Pracy. Zapoznano ich funkcjonowaniem i zadaniami urzędu. Omówiono sytuację na lokalnym rynku pracy. Odbyło się także spotkanie z doradcą zawodowym panią Sylwią Żukowską. euroekonomisciOkreśliła ona szanse młodych, ludzi na rynku pracy, omówiła pomoc w której pośredniczy Urząd jeżeli osoba bezrobotna chce podjąć działalność gospodarczą. Przedstawiła także pozostałe programy pomocowe dla osób bezrobotnych w tym z dużym funduszy europejskich na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i tworzenia nowych miejsc pracy. Członkowie koła na zajęciach uczyli się planowania kariery zawodowej oraz sporządzania dokumentów związanych z poszukiwaniem pracy i jej podejmowaniem. Zaczęto omawiać zagadnienia dotyczące podejmowania działalności gospodarczej. Na ostatnich zajęciach b.r. odbyła się wycieczka do Urzędu Miasta oraz Skarbowego w Wysokiem Mazowieckiem w celu zapoznania się jakie formalności należy załatwić aby podjąć działalność gospodarczą na małą skalę.
Nawiązano współpracę z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Uczennica z Koła Euroekonomistów wraz z opiekunem uczestniczyła w konferencji na temat " turystyka wiejska szansą rozwoju regionalnego" , która odbyła się 25 listopada w Białymstoku. Zdobytą wiedzą zwłaszcza dotyczącą tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw i wykorzystaniu w tym celu funduszy europejskich podzieliła się na zajęciach koła..
Zajęcia prowadzi p. Wiesława Krasowska

Lista osób uczęszczających na zajęcia koła "EUROEKONOMIŚCI"
Lp. Imię i nazwisko Klasa
1 Choińska Monika III TE
2 Gołaszewski Marcin III TE
3 Jabłońska Karolina III TE
4 Jabłońska Marlena II TE
5 Kietliński Adam II TE
6 Kobosko Alicja III TE
7 Piekutowska Katarzyna III TE
8 Praczukowska Anna II TE
9 Remiszewski Stanisław III TE
10 Supernak Sylwester III TE
11 Wiśniewska Kinga II TE
12 Wróblewska Aleksandra III TE
13 Zgierun Anna III TE
14 Żochowska Anna III TE
15 Żukowski Marcin IITE