Technik Przetwórstwa Mleczarskiego:
1. OPIS I PERSPEKTYWY PRACY W ZAWODZIE
Coraz większa świadomość żywieniowa konsumentów i poszukiwanie przez nich produktów nabiałowych o jak najwyższej jakości - sprawiają, że branża mleczarska stara się sprostać ich gustom smakowym oraz dbałości o zdrowie. W związku z tym wspomniany przemysł wypatruje wykwalifikowanych pracowników posiadających umiejętności związane z obsługą maszyn i urządzeń na wszystkich etapach produkcji oraz organizacją i nadzorowaniem fabrykacji wyrobów pochodzenia naturalnego. Technik przetwórstwa mleczarskiego, wyposażony w wiadomości niezbędne do działalności zawodowej, może następnie podjąć współpracę z lokalną MLEKOVITĄ, prawdziwą potęgą wspomnianej branży, która już w trakcie nauki w ZSZ, umożliwia młodzieży realizację zajęć praktycznych na terenie zakładu.
2. MOŻLIWOŚCI PRACY W ZAWODZIE
Operator maszyn i urządzeń, technolog produkcji, pracownik linii wytwarzającej, serowar, laborant – to tylko ważniejsze stanowiska, jakie absolwent kierunku może zająć w: przedsiębiorstwach kierujących wyrobem, dystrybucją i przechowywaniem produktów nabiałowych, zakładach przetwórstwa spożywczego w działach: przerobu, zaopatrzenia, kontroli jakości surowców i żywności, laboratorium analitycznym, prywatnych gospodarstwach lub własnej firmie o specjalności aprowizacyjnej.
3. UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWE
Technik przetwórstwa mleczarskiego, uzyskujący kwalifikację SPC.02 Produkcja wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń, potrafi: dobierać i przygotowywać surowce, dodatki do żywności i materiały pomocnicze w przerobie wyrobów z nabiału; planować, przygotowywać i prowadzić produkcję powyższego asortymentu; obsługiwać maszyny i urządzenia, środki transportu wewnętrznego oraz aparaturę kontrolno-pomiarową. Kompetencja zawodowa SPC.06 Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów mleczarskich pozwala mu natomiast: monitorować i podejmować działania korygujące w procesie fabrykacji pod kątem zgodności z systemami zarządzania jakością; posługiwać się dokumentacją techniczno-technologiczną i wymaganymi normami; wykonywać badania fizykochemiczne surowców czy dodatków do żywności; planować zagospodarowanie przetworów ubocznych i odpadów poprodukcyjnych przemysłu mleczarskiego.
4. BAZA DYDAKTYCZNA
Pracownie, w których odbywają się zajęcia, wyposażone są w maszyny i urządzenia, takie jak: maselnica, separator śmietanki, mini tank fermentacyjny, aparatura kontrolno-pomiarowa, frezer. Dysponujemy także lokum analitycznym z: mikroskopami, polarymetrami, refraktometrami, butyrometrami, suszarkami, szafą na odczynniki chemiczne, dygestorium z wyciągiem, szkłem laboratoryjnym, ph-metrami i innego rodzaju niezbędnym sprzętem, który umożliwia praktyczne i efektywne przysposobienie treści zawartych w programie nauczania.