Technik Logistyk:
1. OPIS I PERSPEKTYWY PRACY W ZAWODZIE
Technik logistyk to osoba, która posiada umiejętność: planowania dystrybucji towarów, tworzenia tras spedycyjnych i harmonogramów transportów, kierowania organizacją zaopatrzenia dla przedsiębiorstw, obsługi zamówień czy kontroli magazynów pod kątem przyjmowania, przechowywania, a także rozgospodarowania produktów. Fachowiec z tej dziedziny doskonale wie, jak wygląda dokumentacja magazynowa oraz dba o odpowiednie wykorzystanie areału składnicy.Usługi spedycyjne cieszą się rosnącą popularnością w kraju i za granicą, więc - jeśli dobrze organizujesz przestrzeń wokół siebie, a do tego jesteś energiczny i otwarty na kontakt z ludźmi - to profesja, która przyniesie Ci nie tylko satysfakcję zawodową, lecz także szybujące w górę zarobki.
2. MOŻLIWOŚCI PRACY W ZAWODZIE
Jest wiele branż, w których wiedza z zakresu logistyki jest po prostu niezbędna! Technik tego kierunku znajdzie zatrudnienie w transporcie lądowym, wodnym i powietrznym. Otworzą się przed nim: magazyny - firm produkcyjnych, domów towarowych, hurtowni; markety budowlane i spożywcze; pokłady kontenerowców czy samolotów; organizacje transportu kolejowego oraz samochodowego, a także przedsiębiorstwa spedycyjno-transportowe.
3. UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWE
Do poszczycenia się tym tytułem niezbędne jest uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu podzielonego na dwie kwalifikacje. SPL.01 Obsługa magazynów oraz SPL.04 Organizacja transportu dają podstawy do tego, by: rozróżniać rodzaje magazynów i zapasów; dobierać urządzenia niezbędne w rzemiośle logistyka; określać warunki przechowywania przewożonych towarów; monitorować stany przechowalni; sporządzać dokumentację; wyznaczać strukturę procesu produkcyjnego oraz etapów i kanałów dystrybucji; przestrzegać zasad gospodarki odpadami, a ponadto: wyodrębniać gałęzie transportu; dostosowywać się do aktualnych przepisów prawa dotyczących translokacji i spedycji; planować i organizować procesy przewozowe wraz z oceną ich efektywności; oddzielać rodzaje jednostek ładunkowych, do których dobiera się odpowiednie „opakowania” towarów; wybierać rodzaj ubezpieczenia asortymentu.
4. BAZA DYDAKTYCZNA
Do nauki tego przyszłościowego zawodu przystosowana jest w pełni wyposażona pracownia, w której znajdują się: sprzęt komputerowy ze specjalistycznym oprogramowaniem biurowym i magazynowym, czytniki oraz drukarki kodów kreskowych czy etykiet logistycznych wraz z oprogramowaniem RFID. Do dyspozycji uczniów są również modele środków transportowych, wózków widłowych oraz miniatury palet EUR i ładunków.