Nasze praktyki w Portugalii - "Nie samą pracą człowiek żyje"
data dodania: 2015-11-09 11:58:23


Od trzech tygodni przebywamy na praktykach zawodowych w Portugalii w ramach projektu "Mobilność młodzieży ? fundamentem sukcesu zawodowego" w ramach akcji KA1 programu Erasmus+.


Od poniedziałku do piątku pracujemy portugalskich hotelach i restauracjach. Natomiast wolny czas spędzamy na odpoczynku i poznawaniu tego pięknego kraju i tak:
drugiego dnia naszych praktyk wybraliśmy się zwiedzać jedno z najstarszych miast w Portugalii - Bragę, która jest naszym tymczasowym miejscem zamieszkania. Braga słynie z dużej ilości kościołów. Najstarszym kościołem, który zarazem pełni funkcję katedry jest Se Braga, mieści się ona w samym sercu miasta. Widzieliśmy również jedyny łuk w Bradze, który jest pozostałością po czasach rzymskich: ?Acro da Porta Nova?. W Bradze znajduje się również, piękna, stara kawiarnia, której początki sięgają XIX wieku.

Po zwiedzeniu Bragi udaliśmy się do Sanktuarium Bom Jesus, które słynie z pięknych, majestatycznych schodów i niezapomnianych widoków. Tego dnia odwiedziliśmy również Sanktuarium Samerio, które w latach 80. XX wieku wizytował papież Jan Paweł II.

Pierwszy weekend spędziliśmy na zwiedzaniu. W sobotę odwiedziliśmy Viana do Castelo. Jest to miasto portowe, położone nad Oceanem Atlantyckim z piękną, piaszczystą plażą. Na pamiątkę uzbieraliśmy muszle i drobne kamyki. Drugiego dnia udaliśmy się do pobliskiej miejscowości Guimaeres. Uznaje się, że jest to miejsce narodzin Portugalii. Słynie z pięknych widoków i było pierwszą stolicą Portugalii. Historyczne centrum Guimaeres jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tam spotkać wiele średniowiecznych kościołów i klasztorów. Na północnych obrzeżach Starego Miasta wznosi się najstarsza budowla ? zamek z ok. X wieku.

W ostatnią niedzielę wybraliśmy się pociągiem do jednego z największych i najpopularniejszych miast w Portugalii ? Porto. Znajduje się w północnej części kraju nad Oceanem Atlantyckim u ujścia rzeki Douro. Udało nam się zwiedzić przepiękny kościół Clerigos, a z wieży podziwialiśmy panoramę miasta. Miło było pospacerować po Starówce i przejście się nad brzegiem rzeki Douro.

Ewa Czajkowska, Iwona Piekutowska