Śladami Polaków po Wileńszczyźnie
Śladami Polaków po Wileńszczyźnie
2017-07-27 09:37:52

W dniach 28-29 czerwca 2017 r. uczeń Mikołaj Wyszyński wraz z opiekunem p. Elżbietą Kubić uczestniczył w zorganizowanym przez IPN wyjeździe edukacyjnym na Litwę.



Finaliści konkursu o Armii Krajowej odwiedzili miejsca walk i zbrodni na Polakach z czasów II wojny światowej. Młodzież złożyła hołd poległym za wolność ojczyzny w Gibach, Krawczunach, Glinciszkach, Kolonii Wileńskiej, Miednikach i Ponarach. Złożone kwiaty, znicze oraz wspólna modlitwa były wyrazem pamięci o tych Polakach, którzy na terenach dzisiejszej Litwy, walcząc z okupantem niemieckim, trafili do niewoli sowieckiej i zginęli z rąk NKWD w latach 1944-1945.

Niesamowite wrażenie wywarła na uczestnikach wyjazdu mogiła matki Józefa Piłsudskiego i otaczające ją groby polskich żołnierzy poległych w latach 1919-1920. Finaliści konkursu zwiedzili także Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Pałacu Łukiskim w Wilnie, gdzie mieli okazję zobaczyć cele, w których przebywali więźniowie, sale przesłuchań i tortur oraz pomieszczenie, w którym rozstrzeliwano więźniów narodowości polskiej, litewskiej, żydowskiej oraz białoruskiej.

Dzięki wspaniałemu przewodnikowi panu Juzefowi Šostakovskiemu (emerytowany wykładowca uniwersytecki) uczestnicy wyjazdu odkryli także inne ślady polskości na Wileńszczyźnie. W Kopciewie zapalili znicze na grobie powstańca listopadowego ? Emilii Plater; z kolei w Pikiliszkach odwiedzili dworek, w którym corocznie wypoczywał Józef Piłsudski wraz z rodziną, a w samym Wilnie kościół barokowy św. Piotra i Pawła, bazylikę św. Stanisława i Władysława, Wzgórze Giedymina oraz dom, w którym w młodości mieszkał Juliusz Słowacki i kawiarnię, z okien której w 1940 r. Czesław Miłosz oglądał wkraczających do Wilna Sowietów. W drodze powrotnej cała grupa zajechała do Trok, gdzie czekał na nich prawdziwy karaimski obiad, po którym udano się na zwiedzanie XV-wiecznego zamku na wyspie.

Dwudniowy wyjazd edukacyjny umożliwił młodzieży i opiekunem poszerzenie wiedzy nie tylko z okresu II wojny światowej, ale także z czasów, gdy Litwa wraz z Polską tworzyły jedno państwo.




Ekopracownia WFOSIGW Białystok Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo klimatu i środowiska

Nowoczesne usługi

Orlik PNWM Projekt Edukacyjny Katyń 73 rocznica Dobra szkoła

FE Erasmus Plus Dobrze zaprojektowana szkoła eTwinning EFS