"Warsztaty we Włoszech"
data dodania: 2017-05-03 09:14:20


W dniach 03-07.04.2017r pięciu nauczycieli i dziesięcioro uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem z kierunków technik technologii żywności oraz technik przetwórstwa mleczarskiego uczestniczyło w warsztatach zawodowych we Włoszech realizowanych wraz z grupą niemiecką w ramach projektu EkoZawód z programu Erasmus+.


Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Sieci Szkół Rolniczych w Padwie, gdzie zostaliśmy powitani przez koordynatora projektu ze strony Włoskiej oraz naszego tłumacza Panią Dominikę Grzebyk. Po krótkim omówieniu programu, odwiedziliśmy przedsiębiorstwa rolnicze współpracujące ze szkołą m.in. instytucję Azienda Agricola Al Bosco Carlo Clinitali, która specjalizuje się w pozyskiwaniu alternatywnych źródeł energii oraz zakład browarniczy Birrificio Antoniano.

W kolejnych dniach gościliśmy w Sieci Szkół Rolniczych w Feltre,wysłuchaliśmy tam wykładu na temat doświadczenia szkół w regionie górskim Veneto w zakresie zapewniania bioróżnorodności. Następnie przeszliśmy do części praktycznej czyli wizyty we współpracujących firmach. Najciekawszym miejscem była sieć zrównoważonej produkcji mleka Lattebusche,gdzie zapoznaliśmy się z procesem dojrzewania serów. Odwiedziliśmy także plantację owoców, której właściciel dzięki dotacji z Unii Europejskiej otworzył własną produkcję przetworów owocowych. We wszystkich miejscach mieliśmy okazję skosztowania lokalnych produktów. Odwiedziliśmy także najlepszą na świecie na poziomie technikum szkołę kształcącą enolog?w (specjalistów od produkcji,pielęgnacji i rodzajów wina). Hasłem przewodnim tego dnia była oczywiście produkcja wina,dlatego też poznaliśmy dokładną technologię jego otrzymywania. Charakterystyczną cechą każdego przedsiębiorstwa była własna,specyficzna uprawa winorośli,przeznaczona na produkt gotowy.

Równie atrakcyjnym punktem naszej włoskiej przygody była wycieczka do Wenecji,gdzie korzystając z czasu wolnego i pięknej pogody,mogliśmy podziwiać wspaniałe uroki tego wodnego miasteczka. Ostatniego dnia tuż przed wyjazdem do Polski w sali konferencyjnej hotelu odbyło się podsumowanie warsztatów, wymiana opinii oraz wręczenie certyfikatów wszystkim uczestnikom projektu. Wyjazd ten był ciekawym doświadczeniem zarówno dla uczniów jak i nauczycieli naszej szkoły i z pewnością wszyscy będziemy mile wspominać czas spędzony w słonecznej Italii.