XLIII Olimpiada Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie - II miejsce drużynowo oraz II miejsce indywidualnie
2017-04-10 07:42:27

W dniach 5-7 kwietnia 2017r. w Łowiczu w ZSP nr2 RCKUiP odbyła się 43 Olimpiada Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z technikum przetwórstwa mleczarskiego: Dorota Krasowska oraz Patrycja Rzońca (klasa IV) oraz Joanna Stypułkowska oraz Justyna Niemyjska (klasa III).

Drużynowo zdobyliśmy II miejsce, wśród laureatów są 2 uczennice naszej szkoły ? Dorota zdobyła 2 miejsce indywidualnie, a Patrycja 9.

Olimpiada corocznie składa się z czterech etapów. W pierwszym uczestnicy pisali test wiedzy o mleku i mleczarstwie składający się z 30 pytań, następnie sprawdzano ich wiadomości z wiedzy ogólnej i mleczarskiej z technologii, aparatury i surowców mlecznych oraz z podstaw przedsiębiorczości ? test składał się z 70 pytań. Kolejny etap, to opracowanie projektu. W tym roku dotyczył on napojów fermentacyjnych. Zwieńczeniem zmagań była część ustna, podczas której uczniowie losowali pytania z przedmiotu: surowce i materiały pomocnicze, technologia mleczarska, aparatura i BHP.

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły udowodnili, że zagadnienia dotyczące mleczarstwa nie są im obce. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Joanna Guzek, uczennica trzeciej klasy Technikum Technologii Żywności z Blichu. Tuż za nią na podium stanęła Dorota Krasowska z ZSZ im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem, zaś trzecie miejsce Agnieszka Michalska z ZS w Rypinie. Patrycja Rzońca zajęła 9 miejsce, a Joanna Stypułkowska 14. Laureaci i 4 finalistów olimpiady otrzymali "indeksy" Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Laureaci i finaliści oraz zaświadczenia zostaną także zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego.

W rywalizacji drużynowej pierwsze miejsc w mlecznej olimpiadzie wywalczyły uczennice z Zespołu Szkół nr 3 w Rypinie, które w nagrodę otrzymały Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela. Drugie miejsce przypadło dziewczętom z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem, zaś trzecie teamowi z ZSP nr 2 w Łowiczu. Doceniony został także wkład nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do zmagań. W nagrodę wezmą oni udział w Zjeździe Mleczarzy Polskich w Dąbrowie Górniczej.

Głównymi organizatorami tegorocznej olimpiady był Związek Rewizyjny Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu. Turniej finansowany jest z Funduszu Promocji Mleka. Jednym z głównych sponsorów była łowicka Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska

Ekopracownia WFOSIGW Białystok Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo klimatu i środowiska