Dekanalne spotkanie noworoczne
2015-01-15 11:09:22

Doniosłe wydarzenie miało miejsce 9 stycznia 2015 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem. W związku z dekanalnym spotkaniem noworocznym nasza szkoła miała zaszczyt gościć Jego Ekscelencję Księdza Biskupa dr Tadeusza Bronakowskiego, Przewodniczącego Wydziału Nauczania i Wychowania Katolickiego ks. dr Zbigniewa Pyskło, Wiceprzewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii ks. kan. dr Jacka Czaplickiego, Księdza Dziekana Prałata Ryszarda Niwińskiego, kapłanów z dekanatu wysokomazowieckiego, Starostę Bogdana Zielińskiego, Wiceburmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie Ewę Konarzewską, dyrektorów szkół i placówek kulturalnych, katechetów oraz nauczycieli z okolicznych szkół.



Spotkanie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej odprawionej o godzinie 17.00 w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela. Ksiądz Dziekan Ryszard Niwiński gorąco przywitał dostojnych gości. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Tadeusz Bronakowski wygłosił trafiającą do serc wszystkich słuchaczy homilię, w której podkreślił niezwykle ważną rolę chrześcijańskiego wychowania młodych ludzi we współczesnym świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie. Ksiądz Biskup prosił pedagogów o wskazywanie młodzieży uniwersalnych wartości stanowiących podstawę godnego życia. W liturgię mszy świętej zaangażowały się: wicedyrektor Maria Gąsowska, pani Jadwiga Flanc, pani Elżbieta Kubić, pani Anna Grabowska, pani Monika Godlewska. W procesji z darami udział wzięli nauczyciele z różnych szkół. Po mszy świętej dyrektor Andrzej Jamiołkowski zaprosił wszystkich na dalszą część uroczystości do Zespołu Szkół Zawodowych.

Uczestnicy spotkania przeszli do sali gimnastycznej ZSZ , gdzie w pięknej, świątecznej oraz góralskiej scenerii wykonanej pod opieką pani wicedyrektor Marii Gąsowskiej i pani Agnieszki Góralczyk pan dyrektor Andrzej Jamiołkowski powitał dostojnych gości. Dyrektor zaprosił uczestników spotkania do obejrzenia programu pt. "Boże Narodzenie po góralsku" i wyjaśnił, skąd pomysł na taki występ. Święty Jan Paweł II bardzo kochał góry, a szkoła przekazuje treści nauki Papieża Polaka młodzieży, stawia na pierwszym miejscu wartości wychowawcze i religijne oraz od 12 lat organizuje Wojewódzki konkurs o życiu, osobowości i nauczaniu św. Jana Pawła II. Wszyscy z ogromną uwagą obejrzeli program artystyczny przygotowany przez panią wicedyrektor Marię Gąsowską i panią Monikę Godlewską oraz wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu szkolnego chóru przygotowanego przez panią Annę Grabowską. Dyrektor podziękował serdecznie opiekunom i młodym artystom, którzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami za bardzo ambitny program w gwarze góralskiej.

Następnie głos zabrał ksiądz dr Zbigniew Pyskło, który z głęboką troską wypowiadał się o powołaniu nauczyciela i odpowiedzialności za wychowanie młodych ludzi. Później przemawiał ksiądz dr Jacek Czaplicki i w swym wystąpieniu podkreślił ciekawe kierunki kształcenia, jakie oferuje szkoła, a także możliwość praktyk za granicą ( w najbliższym czasie w Hiszpanii - Sewilla). Ksiądz Dziekan Ryszard Niwiński zwrócił uwagę na ogromną rolę nauczycieli w kształtowaniu charakterów młodego pokolenia. Pan Starosta Bogdan Zieliński podziękował dyrekcji szkoły za zorganizowanie spotkania i programu artystycznego na bardzo wysokim poziomie. Ksiądz Biskup dr Tadeusz Bronakowski podkreślił znaczenie odwoływania się do nauki Świętego Jana Pawła II we współczesnym świecie, pełnym postmodernistycznych trendów. Po wysłuchaniu tych pouczających słów wszyscy jeszcze długo dyskutowali przy tradycyjnych wigilijnych potrawach.

To spotkanie było niezwykle ważnym duchowo wydarzeniem i na długo zapisze się w sercach wszystkich uczestników. Wygłoszone przez Jego Ekscelencję Biskupa słowa zostały z uwagą wysłuchane i zapamiętane. Są jak zasiane ziarno, które wyda owoce. Każdy z uczestników spotkania otrzymał również na pamiątkę List od Biskupa pt. "Prawda fundamentem wychowania" i płytę z wykładem pani dr Wandy Półtawskiej pt. "Wychowanie w rodzinie w nauczaniu Jana Pawła II".

Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa uroczystość przypomni nam i uświadomi, że jesteśmy powołani do budowania wraz z innymi ludźmi cywilizacji prawdy i miłości. To niezwykle spotkanie powinno przynieść wszystkim uczestniczącym duchowe owoce i będzie znakiem nadziei na budowanie właściwych relacji miedzy ludźmi.

Monika Godlewska




Ekopracownia WFOSIGW Białystok Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo klimatu i środowiska

Nowoczesne usługi

Orlik PNWM Projekt Edukacyjny Katyń 73 rocznica Dobra szkoła

FE Erasmus Plus Dobrze zaprojektowana szkoła eTwinning EFS