W Nowy Rok z nową propozycją edukacyjną!
data dodania: 2019-12-31 12:48:07


Od roku szkolnego 2020/2021 w ofercie edukacyjnej naszej szkoły pojawi się nowy kierunek - TECHNIK PROGRAMISTA. W związku z tym chcielibyśmy wszystkim zainteresowanym osobom nieco przybliżyć zawód jakim jest technik programista.


Kim jest programista?
Programista to osoba, która za pomocą specjalistycznego języka pisze, czyli opracowuje programy komputerowe i wprowadza je do użytku. Z reguły osoby pracujące w tym zawodzie są wyspecjalizowane tylko w jednym z nich, chociaż każdy programista zna przynajmniej w stopniu podstawowym kilka języków.
Trudno jest dzisiaj w sposób szczegółowy opisać zajęcia programisty, ponieważ jest to dziedzina, która zmienia się niemal z dnia na dzień wraz z ewolucją sprzętu i myśli informatycznej. Dlatego kandydat na programistę powinien być przygotowany nie tylko na ciągłą aktywne doskonalenie swoich umiejętności, ale także na naukę zupełnie nowych technik i języków programowania. Dziś nawet amator- informatyk może napisać program komputerowy ale przy tworzeniu dużego projektu, którym będą się posługiwały miliony ludzi potrzebne są nawet setki programistów, którzy z biegiem lat aktualizują lub udoskonalają projekt przystosowując go do wymagań rynku i potrzeb konsumentów.

Programiści są jednym z najbardziej rozchwytywanych zawodów. Ma to swoje plusy - mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie, ale także minusy - w przypadku awarii lub odnalezienia błędów w opracowywanych przez nich programie muszą niezwłocznie je naprawić. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że każdy programista używa najbardziej dogodnego dla niego języka. Innymi niedogodnościami w tym zawodzie jest długotrwała praca przy komputerze, która w negatywny sposób odbija się na zdrowiu człowieka.
W czasie trwania nauki uczniowie nauczą się:
- podstaw informatyki
- projektowania stron internetowych (HTML wraz z CSS)
- podstaw projektowania grafiki komputerowej
- projektowania i administrowania bazami danych (język SQL)
- programowania aplikacji internetowych (język JavaScript i PHP)
- projektowania oprogramowania
- programowania obiektowego
- tworzenia aplikacji mobilnych i desktopowych

Po ukończeniu tego kierunku absolwent może znaleźć zatrudnienie w:
- przedsiębiorstwach zajmujących się hostingiem oraz projektowaniem, tworzeniem i administracją witryn internetowych oraz innych technologii webowych,
- przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem programów desktopowych i aplikacji internetowych,
- przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem aplikacji mobilnych,
- przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem UI,
- przedsiębiorstwach zajmujących się modelowaniem, projektowaniem i drukiem 3D;


Dalsza ścieżka kształcenia obejmuje specjalistyczne szkolenia branżowe lub wyższe studia informatyczne.