"Skok w historię i gospodarkę", czyli wycieczka do Warszawy
2019-12-06 14:33:11

4 grudnia 2019 roku uczniowie klas 1TE/TŻiUG A i 1TL A pod opieką wychowawców i księdza Damiana Małkowskiego udali się na wycieczkę do Warszawy . Plan naszego wyjazdu był bardzo napięty. Nie było w nim przewidzianego czasu wolnego. Pobyt w stolicy rozpoczęliśmy od lekcji "Muzealne przeboje" w Muzeum Narodowym.



Pod czujnym okiem edukatora poznawaliśmy najważniejsze dzieła sztuki tej placówki kulturalnej. Pochodziły one z różnych okresów historycznych. W galerii Farras mogliśmy obejrzeć zabytki starożytnego Egiptu i chociaż mumii nie zobaczyliśmy, to urzekły nas freski z czasów pierwszych chrześcijan. Oglądając zabytki sztuki romańskiej i gotyckiej ? przecudne rzeźby i poliptyki, przeszliśmy do Galerii Malarstwa Europejskiego. Cranach, Breughel, Botticelli, Renoir i ich niezwykłe dzieła stały się studium analizy przeprowadzonej przez edukatora. Najwięcej czasu spędziliśmy w Sali Jana Matejki, gdzie monumentalna "Bitwa pod Grunwaldem" wywarła na nas niesamowite wrażenie. Niektórzy z nas podziwiali kolorystykę, inni mistrzostwo sceny batalistycznej przedstawionej na obrazie.
"Bociany" J. Chełmońskiego, "Hamlet Polski" J. Malczewskiego, "Żydówka z pomarańczami" A. Gierymskiego to jedne z wielu dzieł polskiego malarstwa XIX wieku, które zgromadzono w muzeum. Przy zbiorach sztuki współczesnej zatrzymaliśmy się na dłużej przy obrazie A. Wróblewskiego ?Rozstrzelania VII?. Dumając nad człowiekiem i jego losem opuściliśmy Muzeum Narodowe i przejechaliśmy na Plac Zamkowy, na którym góruje wspaniały, wybudowany w stylu barokowo-klasycystycznym, Zamek Królewski. Bogato odrestaurowane wnętrza komnat królewskich, obite jedwabiem ściany, wspaniałe ekspozycje obrazów m. in. Bacciarellego, Canaletta, Jana Matejki, meble, żyrandole, przepiękne drewniane, mozaikowe posadzki przenosiły nas w klimat dawnych czasów-czasów sławy, świetności i potęgi Rzeczypospolitej oraz czasów walki o jej przetrwanie w XVIII-wiecznej Europie.
Tu na Zamku Królewskim jest urna z sercem Tadeusza Kościuszki, tu także jest ekspozycja obrazów zgromadzonych przez Lanckorońskich wśród, której znajdują się dwa obrazy Rembrandta. Wiele pytań, emocji, o przede wszystkim poszerzenie wiedzy historycznej ? to zawdzięczamy pobytowi w tej budowli. Zdumiała nas odbudowa Zamku po całkowitym zniszczeniu w czasach II wojny światowej. Jak olbrzymi musiał być wysiłek finansowy społeczeństwa, by odbudować, wyposażyć i udostępnić ten niezwykły obiekt społeczeństwu. Choinka stojąca przy zamku, świąteczne dekoracje Starego Miasta uświadomiły nam, że Boże Narodzenie tuż, tuż. My jednak nie mieliśmy czasu na kupno prezentów ,gdyż pojechaliśmy na Giełdę Papierów Wartościowych, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji z podstaw ekonomii. Indeks, akcje, obligacje, pakiet inwestycyjny to pojęcia, które przestały być dla nas obce. Na dodatek każdy z nas otrzymał po 10000 wirtualnych złotych, by nauczyć się inwestowania na giełdzie. Późnym popołudniem pojechaliśmy do kina. Po seansie filmowym opuściliśmy Warszawę udając się w drogę powrotną do Wysokiego Mazowieckiego. Ta wycieczka spełniła nasze oczekiwania. Pogłębiła naszą wiedzę z historii, pokazała nam zasady funkcjonowania gospodarki i pozwoliła na większą integrację uczestników.




Ekopracownia WFOSIGW Białystok Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo klimatu i środowiska

Nowoczesne usługi

Orlik PNWM Projekt Edukacyjny Katyń 73 rocznica Dobra szkoła

FE Erasmus Plus Dobrze zaprojektowana szkoła eTwinning EFS