Olimpiada Wiedzy o Mediach
Olimpiada Wiedzy o Mediach
2019-01-02 08:31:06

Jako uczeń klasy 2 o profilu informatycznym postanowiłem wziąć udział w "Olimpiadzie Wiedzy o Mediach". Dotyczyła ona mediów społecznościowych, ale wymagała również wiedzy z historii oraz języka polskiego.



W pierwszym etapie trzeba było napisać esej na jeden z pięciu podanych tematów:

1. Autotematyzm mediów - odmiany i przyczyny
2. Dziennikarz - zawód czy powołanie?
3. Różne oblicza medialnej rozrywki
4. Media i ich użytkownicy za dwadzieścia lat
5. Problemy kobiet w różnych krajach świata, widziane oczami polskich reporterek i reporterów (na wybranych przykładach)

Wybrałem temat: "Media i ich użytkownicy za 20 lat.". Bardzo pomocna stała się wiedza z historii oraz lekcje języka polskiego poświęcone długim pracom pisemnym. Gdy dowiedziałem się, że udało mi się zakwalifikować do II etapu czułem zadowolenie z mojej pracy, która lekko zahaczała o elementy science fiction.

Drugi etap (okręgowy), 14 grudnia 2018 r., wymagał dość ciężkiej pracy z różnymi wycinkami reportaży i nie tylko. Po dotarciu na Uniwersytet Pedagogiki i Psychologi w Białymstoku, gdzie miały miejsce zmagania okręgowe, nagle strasznie się zestresowałem. Jednak po wejściu na salę emocje powoli opadły. Pytania o dziwo niebyły typowo "suchymi faktami", których każdy z 40 uczestników musiał się nauczyć. Pomimo tego, że nie udało mi się dostać na szczyt listy aby móc wziąć udział w finale to i tak jestem bardzo zadowolony, gdyż przez cały okres trwania olimpiady była świetna atmosfera, dowiedziałem się dużo ciekawych rzeczy z historii powstawania mediów do czasów w których obecnie się znajdujemy. Serdecznie zapraszam wszystkich aby wzięli udział w tego typu olimpiadach, bo sprawiają naprawdę dużo frajdy i pozwalają na zrozumienie wielu rzeczy. Dziękuję Panu Jackowi Gierałtowskiemu za zachęcenie mnie do wzięcia udziału w olimpiadzie i za pomoc w przygotowaniach do poszczególnych jej etapów.

Jakub Radłowski




Ekopracownia WFOSIGW Białystok Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo klimatu i środowiska

Nowoczesne usługi

Orlik PNWM Projekt Edukacyjny Katyń 73 rocznica Dobra szkoła

FE Erasmus Plus Dobrze zaprojektowana szkoła eTwinning EFS