100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę
data dodania: 2018-11-09 16:13:56


11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków - państwo polskie narodziło się na nowo. Po 123 latach niewoli, wolna Polska powróciła na mapę świata w myśl słów poety, że "Ta co nie zginęła, wyrosła z naszej krwi".


9 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica przedstawiono niezwykle patriotyczny i poruszający program pt. "Rozśpiewane stulecie". Upamiętniono w nim wielkich bohaterów i tych bezimiennych, ważne wydarzenia naszego 100-lecia, jak również codzienność, troski i radości, wielkie i wzniosłe idee i te całkiem przyziemne. Na uroczysty koncert dla Niepodległej przybył starosta Leszek Gruchała oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Wysocki.

Program rozpoczynał się od radości i upojenia wolnością w 1918 i zawierał wspomnienie wydarzeń z 1939 roku, okupacji powstania warszawskiego, komunizmu, wystąpień społeczeństwa w 1956, 1968, 1970 i 1980, stanu wojennego oraz upadku żelaznej kurtyny w 1989 roku.

Szczególne miejsce w programie artystycznym zajęły pieśni i piosenki towarzyszące tym, którzy budowali naszą niepodległość, a powstawały w okopach, na froncie czy w marszu. Pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy i rozweselały. W trakcie koncertu można było usłyszeć między innymi pieśni: "Niepodległa, niepokorna", "Raduje się serce, raduje się dusza", "Czerwone maki na Monte Cassino", "Modlitwę obozową", "Mury", "Gdzie są kwiaty z tamtych lat", "Modlitwę o wschodzie słońca" czy "Pokolenie".

O godzinie 11:11 uroczyście odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego", który włączył nas symbolicznie w biało-czerwoną rodzinę Polaków. Uroczystym zwieńczeniem naszej uroczystości był polonez, odtańczony przez 100 uczniów naszej szkoły wokół pomnika Polskiej Organizacji Wojskowej, a przygotowany przez p. A. Nienałtowską. Uczniowie wystąpili w strojach różnych okresów ostatniego 100-lecia wykazując się niezwykłą inwencją twórczą.

Wszyscy zebrani na uroczystości przeżyli niezwykle wzruszające chwile w myśl słów piosenki "Wiatr zmian" zespołu Scorpions "... zabierz mnie w magię chwil, w noc chwały, gdzie dzieci przyszłości odpływają we śnie niesione wiatrem zmian".

Polonez w wykonaniu uczniów ZSZ im. S. Staszica w Wysokiem Mazowieckiem:
Fotorelacja z uroczystości: