IX zjazd absolwentów
IX zjazd absolwentów
2018-10-02 08:13:47

29 września swoje święto mieli absolwenci naszej szkoły. Okazji do świętowania było kilka: IX zjazd absolwentów, 85-lecie istnienia szkoły, 40-lecie pierwszej w powojennej historii szkoły matury, 25-lecie nadania imienia szkole i ufundowania sztandaru. Nasze uroczystości przypadły w roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości i 20-lecie prowadzenia przez Powiat Wysokomazowiecki szkół średnich i gimnazjum w Ciechanowcu. Szkoła nosi od 1993 roku imię Stanisława Staszica, wybitnej postaci oświecenia. W sali gimnastycznej spotkało się kilka pokoleń uczniów naszej szkoły.



A wszystko zaczęło się 1 września 1933 roku, kiedy z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Miasta Wysokie Mazowieckie została utworzona Średnia Czteroletnia Szkoła Handlowa. W roku 1939 profesorowie i absolwenci zaangażowali się w walki w obronie ojczyzny, jak chociażby prof. Stanisław Kubiak, Kazimierz Kamieński ps. "Huzar". W 1946 r. szkoła wznowiła działalność i wypuściła w świat wielu absolwentów, ludzi nauki, aktywnych uczestników życia społecznego i gospodarczego. Placówka do dzisiaj utrzymuje wysoki poziom. Może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w nauce, wysoką zdawalnością egzaminów maturalnych i zawodowych, projektami krajowymi i zagranicznymi, sukcesami w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. W tym roku we wrześniu została podjęta również decyzja o rozbudowie szkoły. Dzięki staraniom Pana Dyrektora Andrzeja Jamiołkowskiego i dofinansowaniu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Powiatu Wysokomazowieckiego placówka będzie mieć 6 sal lekcyjnych więcej. Rozbudowa szkoły jest bardzo potrzebna ze względu na największy nabór w powiecie do klas pierwszych. Oprócz nauki, ważne jest także wychowanie. Dlatego w szkole organizowane są kolejne edycje konkursu o życiu, osobowości i nauczaniu świętego Jana Pawła II, spotkania z ciekawymi ludźmi, marsze w obronie życia, co jest zasługą Pani Wicedyrektor Marii Gąsowskiej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. o godz. 15.00 w kościele pw. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem, którą odprawił nasz absolwent- ksiądz Jerzy Kruszewski. Podczas mszy świętej delegacja młodzieży przyniosła pod ołtarz zapalone znicze jako dowód pamięci o zmarłych profesorach, absolwentach i ofiarach II wojny światowej, które po eucharystii zostały przeniesione na groby nauczycieli znajdujące się na cmentarzu oraz pomniki w mieście. Zaraz potem zaproszeni goście, dyrekcja, absolwenci, nauczyciele i uczniowie udali się do szkoły. W sali nr 18 odsłonięto tablicę pamiątkową, która przyszłym pokoleniom będzie mówić o tym, że kiedyś była w szkole Pani profesor Krystyna Stanisławska, którą cenili wszyscy. Osoba zawsze uśmiechnięta, życzliwa wobec uczniów i współpracowników, a jednocześnie pełna zasad i żelaznej woli. Rada pedagogiczna, na prośbę absolwentów, podjęła decyzję, przypieczętowując ją uchwałą, aby umieścić pamiątkową tablicę w sali nr 18. Absolwent Pan Radosław Mościcki- Dyrektor Banku PKO w Wysokiem Mazowieckiem poprosił Pana Dyrektora Andrzeja Jamiołkowskiego, przewodniczącą Zarządu Koła Absolwentów Panią Reginę Decewicz i córkę zmarłej Pani Profesor o dokonanie odsłonięcia tablicy.

W trzeciej części uroczystych obchodów 85-lecia szkoły, w sali gimnastycznej Pan Dyrektor Andrzej Jamiołkowski powitał serdecznie wszystkich przybyłych na IX zjazd. Dyrektor w swym przemówieniu nawiązał do historii powstawania szkoły, podkreślił bardzo dobrą współpracę z Urzędem Marszałkowskim, Powiatem Wysokomazowieckim i zakładami pracy. Wyrazem wdzięczności były bukiety kwiatów złożone na ręce Pana Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego i Pana Wicestarosty Leszka Gruchały przez młodzież naszej szkoły. Pan Dyrektor podziękował również wszystkim zaangażowanym w przebieg uroczystości, a uczniowie wręczyli kwiaty Pani przewodniczącej Reginie Decewicz, która poprowadziła dalej część oficjalną i podkreśliła potrzebę spotkań w szkole po latach.

Podczas uroczystości głos zabrali Pan Marszałek Jerzy Leszczyński, Pan Wicestarosta Leszek Gruchała. Przemawiający podkreślili wysoką rangę szkoły w środowisku lokalnym i bardzo dobrą współpracę. Pan Marszałek wręczył Dyrektorowi pamiątkowy prezent z okazji IX zjazdu. Wystąpili również wcześniejsi dyrektorzy szkoły: Pan Jan Kryński: 1961-1984, Pan Antoni Stanisławski: 1984-2007 oraz absolwent urodzony w 1933 r., Pan Edward Szafrankowski. Zabierający głos nawiązali do historii szkoły oraz jej znaczenia w powiecie. Zespół Szkół Zawodowych może się poszczycić długą listą absolwentów, którzy znani są w kraju i zagranicą. Są wśród nich dyrektorzy, profesorowie, doktorzy, księża, nauczyciele. Następnie wszyscy z uwagą obejrzeli program artystyczny przygotowany pod opieką Pani Wicedyrektor Marii Gąsowskiej, Pani Agaty Gołaszewskiej, Pani Anny Grabowskiej, Pani Moniki Godlewskiej, Pana Wojciecha Mokrzewskiego i Pana Emila Trzeszczkowskiego. Młodzież nawiązała do początków powstania szkoły, wykonała piękne utwory muzyczne i poetyckie związane z odzyskaniem niepodległości. Występy urozmaiciły tańce, pieśni w wykonaniu szkolnego chóru i zespołu "Staszic", scenka o szkole oraz Romeo i Julii.

29 września był czasem wspomnień absolwentów, przywoływania w pamięci kolegów, koleżanek, nauczycieli, ale także świętem wzruszeń. Powrót do szkoły to bowiem powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia. Absolwenci z radością odwiedzali dawne pracownie, mogli wpisać się do Pamiątkowej Księgi, przejrzeć Kroniki szkoły i dostrzec wiele zmian w budynku szkoły. Część z nich zostało zapisanych w pamiątkowej publikacji wydanej z tej okazji pod tytułem "Zespól Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem 1933-2018 w pamięci i w obiektywie". Miłe wspomnienia utrwaliły także wspólne zdjęcia. Wieczór upłynął w radosnej atmosferze podczas koleżeńskiego spotkania w zajeździe Dankoss w Brzóskach Gromkach. Frekwencja na tym zjeździe dopisała. Za 5 lat kolejny jubileusz. Wypada tylko życzyć, żeby ci, co byli na 85-leciu szkoły, spotkali się w dobrym zdrowiu na jej 90-leciu i przyprowadzili jeszcze więcej absolwentów.




Ekopracownia WFOSIGW Białystok Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo klimatu i środowiska

Nowoczesne usługi

Orlik PNWM Projekt Edukacyjny Katyń 73 rocznica Dobra szkoła

FE Erasmus Plus Dobrze zaprojektowana szkoła eTwinning EFS