Z IPN-em w Gdańsku i nie tylko
Z IPN-em w Gdańsku i nie tylko
2018-09-14 11:54:32

W dniach 10-12.09.2018r. uczennica klasy II TE - Magda Sienicka wraz z p. Elżbietą Kubić uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym zorganizowanym przez białostocki oddział IPN. Wyjazd ten był nagrodą dla uczestników Olimpiady Wiedzy o AK.



Rankiem wyruszyliśmy z Białegostoku i po kilku godzinach jazdy krętymi, wąskimi drogami Mazur dotarliśmy do Wilczego Szańca, kwatery A. Hitlera, leżącej na skraju wsi Gierłoż. Po jej zwiedzeniu udaliśmy się w kierunku Gdańska, gdzie w godzinach wieczornych oddaliśmy hołd "żołnierzom wyklętym" pochowanych tutejszym Cmentarzu Garnizonowym m.in. "Ince". Następnego dnia rano rozpoczęliśmy zwiedzanie Gdańska. Zobaczyliśmy m.in. gdański Żuraw,ratusz, fontannę Neptuna i Bazylikę Mariacką - największą świątynię gotycką w Europie. Z jej wieży rozciąga się widok na całe miasto.Niesamowite wrażenie zrobiło na nas Muzeum II Wojny Światowej. W nowoczesnym obiekcie, w bardzo interesujący sposób z wykorzystaniem techniki multimedialnej przedstawiono informacje o sprawcach, ofiarach i bohaterach tego największego w dziejach świata konfliktu.Ostatniego dnia byliśmy na Westerplatte. Była to niezwykła lekcja historii, o którą zadbała nasza pani przewodnik. Mieliśmy okazję zobaczyć prowadzone aktualnie na tym terenie wykopaliska archeologiczne.Ostatnim punktem programu było Muzeum Stutthof - obóz koncentracyjny. Pani przewodnik opowiedziała nam o tragicznych losach niewinnych ludzi. Oglądając baraki (łaźnie, sypialnie, izba szpitalna) dotarliśmy do komór gazowych i krematorium. Rozmawiając o wrażeniach z obozu zadawaliśmy sobie pytanie "jak człowiek, człowiekowi mógł zgotować tak okrutny los?" Oczywiście byliśmy też nad Bałtykiem. Wieczorami spacerowaliśmy po plaży, a rano oglądaliśmy wschód słońca. Ten wyjazd był niesamowity, dostarczył nam wiele nowych informacji, których nie znajdziemy w podręcznikach.




Ekopracownia WFOSIGW Białystok Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo klimatu i środowiska

Nowoczesne usługi

Orlik PNWM Projekt Edukacyjny Katyń 73 rocznica Dobra szkoła

FE Erasmus Plus Dobrze zaprojektowana szkoła eTwinning EFS