W mieście ,spotkań
W mieście ,spotkań" Jana Pawła II
2018-06-07 11:40:26

W dniach 29-30 maja 48 uczniów naszej szkoły przebywało w stolicy Dolnego Śląska ? Wrocławiu, mieście słynnym z wielu atrakcyjnych miejsc. Po siedmiogodzinnej podróży autokarem zaparkowaliśmy przy Hali Stulecia - ,perle? architektury konstruktywizmu, która jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym monumentalnym budynku odbywają się nie tylko wystawy, ale także zawody sportowe i koncerty.



Idąc, pod pergolami, do Parku Szczytnickiego mogliśmy podziwiać wrocławską fontannę multimedialną. Wprawdzie nie dane nam było zaznać wrażeń wizualnych (iluminacje są w nocy), ale mogliśmy wysłuchać koncertu muzycznego i podziwiać wznoszące się lub opadające, zależności od wysokości dźwięku, słupy wody.

Znajdujący się nieopodal fontanny Ogród Japoński przybliżył nam sztukę ogrodową Kraju Kwitnącej Wiśni. Wśród niezwykłej, orientalnej roślinności (nadano jej niesamowite kształty poprzez odpowiednie przycięcia), kamiennych latarni, kaskad wód, drewnianych mostków, stawów pełnych długowiecznych karpi Goi i herbacianych pawilonów, można oddać się kontemplacji i relaksowi, na który niestety zabrakło nam czasu.

W pobliskim Zoo ? najstarszym w Polsce i trzecim co do wielkości w świecie, oglądaliśmy egzotyczne zwierzęta, XIX wieczne budowle i Afrikarium, które stanowi największą atrakcję wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Niezapomniane wrażenie wywarły na nas przedstawione tu ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Podziwialiśmy rafę koralową Morza Czerwonego oraz olbrzymie płaszczki, żółwie, rekiny żyjące w Kanale Mozambicki. Parny, wilgotny klimat dżungli wraz z jej roślinnością i zwierzętami odtworzony został w replice Kotliny Kongo. My ,biali ludzie? byliśmy w stanie wytrzymać tu zaledwie kilka minut.

W Afrikarium każdy z nas znalazł coś dla siebie interesującego. Mnie zaintrygowała kolonia niezwykłych gryzoni, żyjących w Afryce Wschodniej ? golców. Drugiego dnia, po noclegu w hotelu Eclipse, udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta. Nasz przewodnik pokazał nam Ostrów Tumski ? najstarszą część Wrocławia gdzie mogliśmy obejrzeć miedzy innymi późnoromański kościół św. Idziego, gotycką archikatedrę pw. Jana Chrzciciela, Pałac Arcybiskupi z archiwum i pomnik św. Jana Nepomucena. Obwieszonym kłódkami (symbol trwałej miłości) Mostem Tumskim przeszliśmy na kolejne wyspy: Słodową i Piaskową, skąd podziwialiśmy panoramę zespołu barokowych budynków: Osolineum ? najstarszej i największej biblioteki w kraju, gdzie przechowywany jest miedzy innymi rękopis ,Pana Tadeusza? i Uniwersytetu Wrocławskiego, na dziecińcu, którego stoi słynny Szermierz. Oglądając po drodze wrocławskie Jatki, przeszliśmy wąskimi uliczkami do Dzielnicy Czterech Wyznań. Jest to miejsce spotkań i dialogu a o unikatowym charakterze tego miejsca decydują wspaniałe zabytki sztuki sakralnej: prawosławny sobór, rzymskokatolicka świątynia św. Antoniego, ewangelicko-augsburski kościół Opaczności Bożej i synagoga Pod Białym Bocianem.

Idąc do wrocławskiego rynku podziwialiśmy Plac Solny z budynkiem Dawnej Giełdy. Na rynku obejrzyliśmy późnogotycki ratusz z najstarszą w Polsce restauracją ? Piwnicą Świdnicką oraz bogate kamienice ufundowane przez wrocławskich patrycjuszy .

Od, ponad 30 stopniowych, upałów panujących w mieście odpoczęliśmy podczas rejsu statkiem Wratislvia po Odrze. Mówiąc o atrakcjach Wrocławia nie sposób pominąć dzieła W. Kossaka i J. Styki w Panoramie Racławickiej oraz słynnych krasnali, które opanowały całe miasto. Wrocław to miasto o pięknej architekturze, o uroczych zaułkach, zielonych połaciach i różnorodności kulturowej. Pełno w nim turystów z całego świata. Niepowtarzalna atmosfera tego miasta sprawia, że nie chce się stąd wyjeżdżać.

ND




Ekopracownia WFOSIGW Białystok Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwo klimatu i środowiska

Nowoczesne usługi

Orlik PNWM Projekt Edukacyjny Katyń 73 rocznica Dobra szkoła

FE Erasmus Plus Dobrze zaprojektowana szkoła eTwinning EFS