VI edycja Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu
data dodania: 2018-05-11 09:23:30


W roku szkolnym 2017/18 przystąpiliśmy do projektu Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.


Podmiotem prowadzącym i realizującym projekt jest Stowarzyszenie Klub Jagielloński z siedzibą w Krakowie. Projekt polega na udziale w zajęciach warsztatowych dotyczących polskiego systemu parlamentarnego i samorządowego - odbyły się w dniach 28-19 XI 2017 oraz zrealizowania projektu społecznego w jednej z trzech ścieżek: samorządność, kultura pamięci lub patriotyzm gospodarczy.

Zdecydowaliśmy się na projekt pod hasłem "Ucząc innych, uczymy się sami" skierowany do najmłodszych członków naszej społeczności lokalnej- przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 1 "Świat Maluchów" w Wysokiem Mazowieckiem. Zaplanowaliśmy serię zajęć edukacyjnych dotyczących historii, kultury i tradycji lokalnej. Pierwsze zajęcia odbył się 18.04.2018r i dotyczyły symboli narodowych, herbów oraz początków Polski. Kolejne zaplanowane zostały w dniu 26 i 27 kwietnia. Kolejnym zadaniem w ramach projektu ANP jest pokazani sylwetki "Nowoczesnego patrioty z mojej okolicy".

Zdecydowaliśmy się zaprezentować Pana Kazimierza Busmę - człowieka wielkiego serca, który własnym staraniem i w dużej części własnym majątkiem wybudował dom dla repatriantów Kazachstanu i sprowadził 10 rodzin. W 2015r otrzymał Nagrodę im. Jana Rodowicza "Anody" przyznaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego Jest o odznaczenie przyznawane osób, które swoją postawą udowadniają, że można żyć lepiej, że można być lepszym człowiekiem!